Allt om robotgräsklippare Forum Robotgräsklippare Husqvarna Automower® Driftsproblem 220 från 2010 kör lite som den själv vill

Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • torsten1torsten1
    Deltagare
      Antal inlägg: 3

      Har gått bra i alla år, nu plötsligt har den slutat följa slingan åt vänster, höger eller guiden.

      Ibland startar den o klipper på baksidan , dvs den startar direkt när den lämnar station, trots fabriksåterställning och att jag har valt 90 % följa vänster till framsidan och 5 % på höger o guiden .
      Verkar som den helt ignorerar inställningen, jepp ha hållt ned a knappen tills det pipper o den bekräftar ändringen .

      Ibland startar den o klipper i några minuter m sen börjar den leta hem igen

      Tips ? kan det vara så enkelt att batteriet är dåligt ? då borde den ange detta eller ?

      charliecharlie
      Deltagare
        Antal inlägg: 81

        Var för länge sedan med om samma, dvs jag tyckte inte att iändringar i inställningar fick någon effekt trots att jag sparat inställningarna genom att hålla inne A tills det piper.

        Dock vill jag minnas att det blev bättre då jag efter denna procedur slog av klipparen med huvudströmbrytaren och sedan lät den starta upp igen. Då lästa den in alla inställningar igen.

        torsten1torsten1
        Deltagare
          Antal inlägg: 3

          Har testat , men nu flippa den ut genom att köra över en begränsningskabel för att sekunden senare indikera utanför område, trots att kablen är hel , någon sensor kass ?

          finns ingen dold meny man kan avläsa fel ?

          charliecharlie
          Deltagare
            Antal inlägg: 81
            fubbikfubbik
            Deltagare
              Antal inlägg: 28

              Nu har jag bytt batteri , kollat alla slingor , allt ok och den klipper ok när den väl kommer igång , men så här gör den :

              Den lämnar stationen och följer åt vänster precis som den skall i angivna 30 meter , efter ca 10 meter lämnar den begränsningskablen och drar sig utåt men fortsätter leta men irrar omkring planlöst, när den följt i 30 meter , vilket den alltså inte
              egentligen gör , då börjar den klippa, sen funkar klippningen och leta hem.

              Slingor ok , batteri ok , sensorer i klipparen funkar i alla andra lägen.

              Kan det vara någon inställning hur nära den skall följa slingan ? att det råkar komma för långt ut ?

            Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.