Allt om robotgräsklippare › Forum › Robotgräsklippare › Blandat om Robotgräsklippare › Åskan slår ut robotgräsklippare

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • michaelmichael
    Deltagare
      Antal inlägg: 7

      Välkommen till verkligheten när det gäller skador på robotklippare. Jag har sett massor med snygga hus / tak för robotorna som sägs skydda från sol och vind/regn över tid. Tak över roboten är lite som att ha sydväst på huvudet när man får en 2 kg sten i huvudet.. dvs lika skyddande som kosmetika.
      Så vad hjälper det när roboten genom sin utsatta positionering är perfekt exponerad för åsknedslag ? Av vikt att veta är att det inte behöver vara direktnedslag som många tror. Åsknedslaget kan alltså vara kilometer från din installation och transporteras med den s.k ‘blixtens hastighet’ i backen upp till din installation.

      Försäkringsgivarna har insett faktum snabbt då det är dom som betalar ut ersättning till sina försäkringstagare:

      http://media.folksam.se/sv/2015/08/25/robotgrasklippare-skadas-oftare-vid-aska-och-blixtnedslag/

      Vill Ni veta mer om överspänningsskydd för denna typ av applikation ?

      http://www.batterielektronik.se/produktkatalog/askskydd

      Så här går det till:
      https://www.youtube.com/watch?v=v3iQ-vuxUGw

      michaelmichael
      Deltagare
        Antal inlägg: 7

        :woohoo:

        Garantivillkor från en stor leverantör gällande sina robotgräsklippare som jag tyckte såg roligt ut då den även fick en liten religiös touch med GUD inblandat 👿

        Text som definierar vad garantin INTE gäller :
        Repairs necessary due to water damage, other than incidental rain exposure, repairs due to lighting or other acts of God.

      Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.