Allt om robotgräsklippare Forum Robotgräsklippare Husqvarna Automower® Installation Hänger sig vid besvarande av första frågor

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • SvenGSvenG
    Deltagare
      Antal inlägg: 1

      Har köpt en Gardena Sileno+ men postar här eftersom den är så lik Husqvarna Automower.
      Efter att ha installerat begränsnings- och guidekabel och laddat klipparen kör jag igång installationen.
      Maskinen frågar efter språk, land, datum och tid. Sedan begär den ny pinkod och upprepa pinkod. Jag svara på frågorna och den säger Ok.
      Så blinkar den till och startskärmen kommer kort i displayen och därefter ställs samma frågor om igen. Jag svarar på språk, land, datum och tid och får blir ombedd att ange ny pinkod två gånger. Jag anger samma pin som jag gav nyss, men nu godkänner den inte pinkoden, utan frågar igen efter ny pinkod. Jag provar med fler olika varianter inklusive 0000, men inga blir godkända tan installationen blir hängande här.
      Har någon annan stött på detta och har någon idé om vad jag kan göra? Kan jag göra factory reset (och i så fall hur)?
      Gardena säger att jag måste lämna in den för service och där säger man att det kan ta från två till åtta veckor beroende på beläggning.
      Tacksam för alla idéer.

      LunoLuno
      Deltagare
        Antal inlägg: 134

        Har det löst sig och i så fall hur?

      Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.