Hej!
Har nu haft vår 308:a gåendes i två veckor.
En dag när jag kom hem efter jobbet så hittade jag den bakom laddstationen. Forstod inte hur i hela världen den kunde komma dit.
En annan dag var jag ute och arbetade i trädgården och såg att klippare skulle docka i laddstationen. Helt plötsligt så vandrar den upp med bakänden på laddstationen för att sen gå ut och prova igen att docka vilket gick bra.
Jag gjorde ett ett antal test och det visade sig att den dockar snett sista biten och ibland går över klackarna i laddstationen vilket gör att den stegrar sig.
Jag fixade och trixade med kablarna till den grad att jag mer eller mindre gav upp.
Jag plockade bort allt och tog in klipparen och laddstationen för vinterförvaring.
Tänker nu ringa till min återförs. Och kolla med dem vad felet kan vara och om det går att byta klippare till en större med “nosladdning” vilket jag ångrar att jag inte gjorde på en gång.
Har läst mycket på nätet och kollat på youtube och det verkar som en del har samma problem.
De här klipparna 305/308 försvinner ur skandinaviskt utbud och ersätts av 310 och 315 som tydligen ska se ut som 320 och 330 modellerna. Kan det vara så att husqvarna sätt att det här med att vända och köra in rumpan i laddstationen inte fungerar så bra. Eller?
Vad tror ni handlaren säger om jag vill lämna tillbaka klipparen och byta?
Någon som gjort liknande?
Någon som har varit med om ungefär liknande problem? Hur har ni fått det löst?
Tack för mig…